Mobiel menu
Home
Tekst

In 2024 en 2025 heeft Ennatuurlijk Aardwarmte twee nieuwe aardwarmteputten laten boren. Deze maken deel uit van het vervangende doublet 5, die inmiddels in gebruik is genomen.

Na het boren worden putten schoongemaakt in een zogenaamd well clean out-programma. Hierbij worden achtergebleven grondresten, zanddeeltjes en boorresidu uit de ondergrond verwijderd. Deze resten kunnen de doorstroming van water naar en uit het reservoir blokkeren, wat de werking van de putten vermindert.

Voor het schoonmaken van de putten MDM-GT-11 (injectieput) en MDM-GT-07 (productieput) is gekozen voor een ESP: een Electric Submersible Pump. Deze pomp wordt in de productieput geplaatst en zorgt ervoor dat het aardwarmtewater met voldoende druk naar boven komt. Dankzij de krachtige stroming worden vaste deeltjes meegevoerd en verwijderd. Als het water helder genoeg is, wordt de put als schoon verklaard en opgenomen in het doublet.

Samenvatting

Linker kolom

Locatie: Agriport A7 (Oostlanderweg 15), Middenmeer

Provincie: Noord-Holland

Status: Doublet MDM-GT-07 en MDM-GT-11 in gebruik

Categorie: Glastuinbouw

Rechter kolom

Diepte: 2100–2450 meter

Temperatuur: 92–93 °C

Vermogen: 15 MW

Aantal afnemers: Aangesloten op het volledige warmtenet

Tekst

De uitdaging

Beide putten zijn schoongemaakt met behulp van een ESP. In januari 2025 is de pomp in put MDM-GT-07 ingebouwd met een boortoren. In put MDM-GT-11 gebeurde dit met een hydraulic workover unit (HWU), onder volledige drukbeveiliging (BOP).

In april 2025 is MDM-GT-11 schoongemaakt. Het opgepompte water werd ontgast en gefilterd via een mobiele installatie. Het kleine beetje gas dat vrijkwam, is afgefakkeld. Filterresten zijn afgevoerd naar een erkende verwerker. Het water werd deels direct geïnjecteerd in een nabijgelegen put en deels opgeslagen in tanks. Daarin is een corrosieremmer toegevoegd en vervolgens is het water gecontroleerd geïnjecteerd. Zo kon er meer water worden geproduceerd dan de ontvangende put aankon. Na de schoonmaak is de ESP uit MDM-GT-11 verwijderd. De put is nu klaar voor gebruik als injector.

In juni 2025 is MDM-GT-07 schoongemaakt. De eerste 600 m³ water ging via een bypass met filters en een separator naar opslagtanks. Daarna werd een tijdelijke filterstraat gebruikt.. Het opgeslagen water is later ook geïnjecteerd. Omdat MDM-GT-07 een productieput is, blijft de ESP in de put.

Tekst

Maatwerk van Ennatuurlijk Aardwarmte

Een nieuw doublet realiseren op een bestaande locatie vraagt om goede voorbereiding. De ondergrondse putten en bovengrondse installaties moeten goed op elkaar aansluiten. Dit is een logistieke uitdaging. Na het boren zijn bestaande en nieuwe onderdelen gebruikt om de putkoppen aan te sluiten op de installatie binnen het gebouw. Dit vroeg om nauwe samenwerking tussen verschillende teams binnen Ennatuurlijk Aardwarmte, met inzet van werktuigbouwkundige en elektrotechnische expertise.

Tekst

Zekerheid en service

Door tijdig een vervangend doublet te realiseren en zorgvuldig schoon te produceren, is Ennatuurlijk Aardwarmte goed voorbereid op de toekomst. Bij elke stap zijn de nieuwste technieken en materialen toegepast. Zo zorgen we voor veilige en duurzame warmteproductie voor de komende decennia.